D-CAT Diesel Clean Advanced Technology
U isto vreme, sa pojavom nove Toyote Prius, pojava najnovijeg Toyota D-CAT (Diesel Clean Advanced Technology) potvrđuje Toyotu kao vodećeg priozvođača automobila na polju zaštite životne sredine. Toyota D-CAT stvara najmanju količinu supstanci štetnih po životnu sredinu od svih aktuelnih dizel motora, dostižući EURO IV standard:
Emisije oksida azota (NOx) i čvrstih čestica su 50% i 90% ispod EURO IV standarda respektivno.
* Diesel Particulate NOx Reduction System Toyota je predstavila prva na svetu.
* Druga generacija common-rail sistema koristi ubrizgavanja pod najvećim do sada postignutim pritiskom.
Centralni deo D-CAT sistema je DPNR (Diesel Particulate NOx Reduction System) i druga generacija common-rail sistema sa ubrizgavanjem dizel goriva pod visokim pritiskom koji je prisutan isključivo kod Toyota modela.
Kako radi D-CAT
DPNR četvorostruki katalizator
Takođe, Toyota je po prvi put uopšte uspela da simultano i permanentno smanji količinu oksida azota (NOx) i čestica u emisijama izduvnih gasova. Pored toga, revolucionarno rešenje katalizatora takođe značajno smanjuje stvaranje ugljovodonika (HC) i ugljen-monoksida (CO). DPNR katalizator ne zahteva redovno održavanje: ne postoje precizno određeni periodi kada bi trebalo izvršiti menjanje bilo koje komponente DPNR katalizatora i nije potrebno koristiti bilo kakve aditive za gorivo.
Druga generacija common-rail sistema
Druga generacija common rail dizel motora pod visokim pritiskom, može proizvesti 180 MPa pritiska nezavisno od brzine motora – što je najveća vrednost među sličnim sistemima.
Sistem kontrole rada motora koji kontroliše Toyotin D-CAT motor, kreiran je tako da stvori optimalne uslove za sagorevanje goriva, za DNPR i da smanji ostale emisije štetnih materija.
Višestruko ubrizgavanje goriva
Interval između predubrizgavanja i početka glavnog ubrizgavanja u ovom sistemu je najkraći u automobilskoj industriji i iznosi 0.4 milisekunde (kod prve generacije sa common-rail motorima, ovaj period je iznosio 0.7 milisekundi). Toyota D-CAT sistem može izvršiti do tri ubrizgavanja tokom svakog sagorevanja, kako bi se taj proces bolje kontrolisao.
Na primer, probno ubrizgavanje se dešava delić sekunde pre glavnog ubrizgavanja goriva, kako bi se smanjila količina oksida azota (NOx), buke i vibracija. Postubrizgavanje se dešava momenat nakon glavnog ubrizgavanja kako bi se ponovo sagorele eventualne preostale čestice. Prvim ubrizgavanjem se stvara preliminarna mešavina vazduh-gorivo, čime se odlaže momenat ubrizgavanja preostalog goriva. Kada se desi glavno ubrizgavanje, nesagorelo gorivo od prethodnog puta je već disperzovano, što proces sagorevanja čini homogenijim i bržim.
Ubrizgavanje u izduvnoj grani
Efikasnost funkcionisanja DPNR katalizatora počiva na sistemu upravljanja motorom, tako što se optimizuje odnos vazduh-gorivo u izduvnim gasovima. Da bi se ovo ostvarilo, dodata je peta brizgaljka u izduvnoj grani. U kritičnim momentima, gorivo se ubrizgava u izduvnu granu kako bi se stvorili stihiometrijski uslovi unutar DNPR katalizatora. Ovaj sistem omogućava da DPNR katalizator smanji količinu uskladištenog NOx i oslobodi ga se.
Sagorevanje pri niskim temperaturama
Sagorevanje pri niskim temperaturama se koristi kako bi se: održala niska količina emitovanja dima, smanjila proporcija vazduh-gorivo, smanjilo emitovanje NOx i buka motora svela na minimum. Količina dima se povećava sa povećanjem nivoa recirkuliranja izduvnih gasova zato što je količina kiseonika u mešavini manja. Međutim, moguće je povećati nivo recirkuliranih izduvnih gasova i obogatiti smešu tako da se dim ne stvara. Sagorevanje pri niskim temperaturama može povećati temperaturu za otprilike 50ºC, značajno smanjujući buku sagorevanja u praznom hodu.
Recirkularija izduvnih gasova
Toyota D-CAT poseduje visokoefikasan ventil sa recirkulaciju izduvnih gasova (Exhaust Gas Recirculation - EGR) i EGR hladnjak velikog kapaciteta, kojima se snižava temperatura izduvnih gasova koji se recirkuliraju u komoru za sagorevanje. Ovaj proces povećava njihovo korisno dejstvo, tako da se svaki put sve veća količina ubacuje u komoru za sagorevanje. Novi EGR ventil brže reaguje, potrebno je samo 50 milisekundi za zauzimanje potpuno otvorenog položaja iz zatvorenog, čime se smanjuje količina dima koja se stvara pri povećanju brzine.
by www.toyota.rs